Fül-orr-gégészet, audiológia
Fülpanaszok esetén fülfájás, füldugulás, fülfolyás.
Gyermekeknél inkább a középfülgyulladás okoz problémát.
A füldugulást leggyakrabba fülzsírdugó okozza, mely fájdalommentes öblítéssel eltávolítható. Nemcsak külsõfül, hanem középfül eredetû is lehet a füldugulás. Ezt a fül-orr- gégész szakorvos egyszerû vizsgálattal megállapítja, és a kezelést is ennek megfelelõen kell megválasztani.
Nátha lehet bakteriális vagy vírusos erdetû is gyermekkorban az elhúzódó nátha szövõdményeket okoz, és további fertõzõforrást jelent.
A torokban elõforduló leggyakoribb betegség a mandulák idült vagy heveny gyulladása. Az idült mandulagyulladás, amely gócként szerepelhet, a kórokozó a véráramba kerülve, vagy az általa termelt toxikus anyag sokszor távoli szervben, az izületek, szív, vese, szem, bõr területén második betegséget okozhat.
A gégében helyezkednek el a hangszalagok. Betegségük leggyakoribb tünete a rekedtség, okát pedig többnyire tisztázni lehet a már említett tükrözéses vizsgálattal.
Problémát okozhat a nyakon újonnan megjelenõ csomó, vagy meglévõ nyirokcsomó megnagyobbodása. Az elváltozás elhelyezkedése és a tapintási lelet jórészt útbaigazítja a fül-orr-gégészt, de ritkán szükség lehet tûszúrásos szövettani vizsgálatra.
A horkolás az egyik legelterjedtebb „népbetegség”, mely elsősorban a középkorú felnőtt férfi lakosságot érinti (30-50%), de gyakori a nők között és gyakran jelentkezik kisgyermekkorban vagy fiatalkorúaknál is. Légzéskimaradással, oxigénhiányos állapottal nem járó, ritmusos, úgynevezett egyszerű horkolás nem betegség, ekkor a kezelés célja a hangjelenség időtartamának, intenzitásának és gyakoriságának visszaszorítása, legalább annyira, amennyire partnerünket, környezetünket ez nem zavarja. – Számos szédüléssel járó kórkép létezik, ezek diffenciáldiagnózisa sokszor nem egyszerű feladat.Itt az általam BPPV-vel diagnosztizált betegeknek nyújtok segítséget. (BPPV=jóindulatú, testhelyzettől függő szédülés. Jóindulatú, mert gyógyszerek alkalmazása vagy egyéb műtéti beavatkozás nélkül, tornával gyógyítható.)